Ebookul „Apele și viața acvatică”, pe care l-am lansat în luna martie, s-a transformat rapid într-un instrument de predare util și pasionant. Profesori din Patrula de Reciclare au folosit fișele de lucru în lecții despre natură și sănătate, trezind curiozitatea și entuziasmul elevilor.
De ce a fost atât de util?
Fișele au fost apreciate pentru că au adus o abordare interactivă: copiii au explorat tipuri de ecosisteme acvatice, au identificat ființele care trăiesc în apă și au discutat despre impactul poluării. Profesorii au avut la îndemână un material gata de utilizat, suficient de flexibil pentru a fi adaptat la stilul fiecărei clase.

Feedback real din teren
„Preșcolarii mei au realizat o fișă cuprinsă în această resursă și care s-a potrivit foarte bine cu tema săptămânii, „Insecte”. Au învățat despre ciclul de viață al Fluturelui, au colorat, au decupat și au lipit conform instrucțiunilor. Acest eBook cuprinde numeroase fișe, dar și exemple de activități și jocuri ce pot fi folosite în multe contexte de învățare. Copiii au fost foarte încantați și abia așteaptă să realizăm și alte activități”
Prof. Viviana Arabela Mihailov, Grupa „Florile”, Grădinița PN „Căsuța Poveștilor”- structură a Școlii Gimnaziale Nr.6 „Nicolae Titulescu ” Constanța
„Mii de mulțumiri pentru minunatul e-book! Jocurile si fișele de lucru reprezintă o sursă importantă de idei, și le folosesc cu drag, în activitățile cu preșcolarii. „Piticii Voinici” au observat viețuitoarele acvatice și au aflat informații prețioase despre modul de viață, hrana lor, rolul pe care îl au în ecosistem, precum si despre pericolele care le amenință!”
Prof. Irina Laura Voicu, Grădinița cu program prelungit Nr.30 Galați

Impact în clasă și viață
Profesorii au observat efecte neașteptate: elevi introvertiți s-au încumetat să devină lideri de echipă, copii cu dificultăți la învățătură s-au implicat în prezentări de grup, iar părinții au redescoperit cât distractivă poate fi școala bazată pe studiul naturii. Copii nu au învățat numai despre vietăți marine sau despre cum putem economisi această resursă prețioasă, ci și despre cum trebuie să ne hidratăm în mod corect și sănătos.
„Astăzi, la clasă, am vorbit despre importanța apei în alimentație, iar materialele primite ne-au fost de mare ajutor. Copiii au fost curioși, implicați și au înțeles mai bine cât de prețioasă este apa pentru sănătatea noastră”
Prof. Irina Boțocan, Școala Gimnazială „Luca Solomon” Vaideeni, jud. Vâlcea.
eBook-ul „Apele și Viața Acvatică” nu e doar o lecție despre apă – e despre responsabilitate, cooperare și speranță.

De ce contează acest material?
Pentru profesori, „Apele și viața acvatică” nu este doar un set de fișe de lucru, ci o adevărată „trusă de instrumente” educaționale. Cu peste 100 de pagini de activități, jocuri, experimente și scenarii, ebook-ul le oferă cadrelor didactice un sprijin consistent, economisindu-le timp prețios în pregătirea lecțiilor.
În plus, materialul vine la pachet cu documente administrative gata de folosit – acorduri de parteneriat, procese-verbale – care încurajează organizarea excursiilor și inițiativelor în afara clasei. Profesorii pot adapta cu ușurință resursele în funcție de vârsta copiilor, de la grădiniță până la clasa a IV-a.
Să descoperi lucruri noi despre lumea care te înconjoară este una dintre cele mai incitante experiențe, pentru un copil. Cu acest gând creăm resurse pentru profesorii care îi îndrumă în aventura cunoașterii. eBook‑ul „Apele și viața acvatică” îi ajută pe școlari să învețe despre ecosistemele acvatice, dar și să-și exerseze empatia și creativitatea, să își folosească mâinile, mintea și emoțiile, pentru că o lume mai frumoasă începe cu binele pe care îl faci chiar lângă tine, în clasă, în curtea școlii, acasă, în cartierul sau în satul tău.